ZENTANGLE

Tato technika kreslení mě úplně učarovala. Nikdy mě nebavilo malovat něco konkrétního a ještě ke všemu, když jsem to ani neviděla. Takže kresba zvířátek či lidí dopadla vždycky katastrofálně. Vždycky jsem dávala přednost spíš abstraktnímu kreslení a nebo jenom takovému "čmárání". Ani jsem netušila, že vlastně používám relaxační kresbu, kterou právě Zentagle reprezentuje.
 
Jedná se o kresbu relaxačních obrázků, které vycházejí z úplně jednoduchých tahů. Ty se postupně spojují a tak vzniká určitý vzorek, který se potom v daném prostoru může několikrát zopakovat. Nakreslením několika vzorků ( podle chuti,nálady nebo intuice) vzniká obrázek, na který se můžeme podívat z různých stran, a vybrat si úhel pohledu, který je nám nejpříjemnější. Je to vlastně jakési překvapení, co se nám před očima zrodí. Jde  spíš o miniaturní dílko, protože se správně kreslí na čtverečky 8,9 x 8,9 cm. Ve světě si dokonce tyto kresbičky lidé mezi sebou vymněňují.
 
Chyba zde neexistuje! Když se vám tah nelíbí, je to jen příležitost vymyslet nový tah nebo tvar.
 
 
 
Je důležité se nesoustředit na to, co chci vytvořit a jaký vzorek použít,  ale spíš se nechat vést intuicí. Pokud se dodrží určité kroky, může tato kresba mít stejné účinky jako meditace.
 
Na začátku je nejlepší používat centropeny různé síly a tužku na vystínování, později třeba i pastelky a jiné barvy a určitě je lepší si čtverečky nařezat ze skicáku než normálního papíru
 
 
 
 

Fotogalerie: ZENTANGLE